מטבע/מטבעות מטבע יוניסוואפ Uniswap

מטבע יוניסוואפ (Uniswap) UNI

 

מטבע יוניסוואפ (Uniswap)

מטבע יוניסוואפ הוא מטבע דיגיטלי מבוזר זול בעל פוטנציאל גדול, ממטבעות הקריפטו. המטבע הוא האסימון המקורי של רשת המימון המבוזרת שנקראת יוניסוואפ. זוהי בורסה מבוזרת הממנפת נכסי קריפטו הפועלת באופן ייחודי.

הבורסה פותחה על בלוקצ'יין של אתריום ובשפה בה קודד אתריום. 

המטבע הוצג לראשונה בשנת 2018 על ידי המייסד היידן אדמס. בשנת 2020 שודרג המטבע ומאפשר המרות ישירות בין מטבע יוניסוואפ למטבעות קריפטו אחרים על גבי פלטפורמת שער אתריום. בהשקת המטבעות הוענקו ללא תמורה 400 מטבעות יוניסוואפ לכל בעל ארנק שהשלים עסקה לפני 1.9.2020. היו גם משתמשים אחרים שקיבלו מטבעות לפי כמות הנזילות שסיפקו לפרוטוקול יוניסוואפ. הרשות שמפעילה את הבורסה דורשת ממשתמשי המטבע להפקיד כספים שבשליטתם המאפשרים שימוש בכסף לאשראי ונזילות.

ההיצע הכולל של מטבעות יוניסוואפ הוא מיליארד יחידות שישוחררו לשוק בארבע שנים. אסטרטגיית המטבע היא להציג אינפלציה קבועה של 2% . חלוקת המטבעות נתנה עדיפות למשתמשים שלה ו60% מהאסימונים הראשונים הוזרמה לקהילה זו (400 מטבעות לכל משתמש). חולקו עוד  21.51% לצוות, 17.8% למשקיעים והיתרה ליועצים. כל בעלי המטבע מקבלים זכות להצביע בבחירות על עתיד הפרויקט. 

חודשים ספורים לאחר ההשקה היה שוויו של מטבע יוניסוואפ סביב 4.50 דולר ובסוף הרבעון הראשון של שנת 2021 הגיע כבר שיא של כ 35 דולר. יש המשווים את ביצועי המטבע לבינאנס שפועל בצורה דומה עם בורסה פופולרית מאחוריו. השוואה זו מעלה את פוטנציאל עליית ערך היוניסוואפ להגיע גם ל 570 דולר בעתיד הלא רחוק. 

תפיסת המסחר של יוניסוואפ

הקונספציה של יוניסוואפ היא לתת פתרון לצורך אמיתי בשוק לאשראי, הלוואות, המרות מטבע, פיקדונות ועוד. פלטפורמת יוניסוואפ מספקת נזילות על ידי התחייבותה לקנות ולמכור כל כמות של נכסים מבוזרים שנדרשת. הדבר מבטיח שכל סוחר ביוניסוואפ יכול לקנות או למכור נכסים גם אם אין להם דורש. הפוזיציה הזו נקראת עושה שוק ורווחת בכל הבורסות של מטבעות פיאט וחלק מבורסות הקריפטו. במהלך המסחר עושה השוק מגדיר גם רווח על הפעולה שמתווסף לעמלות. למשקיעים יש בטחון בנזילות השוק ומחיר העסקאות ידוע ושקוף. עושה השוק מעניק ערך חשוב גם למטבע יוניסוואפ. עושה השוק דואג תמיד ליציבות בין ההיצע והביקוש וקובע את מחיר העסקה על פי שיקולו הבלעדי. המנגנון מאפשר שוק תמידי להמרות מטבעות קריפטו.

יוניסוואפ מנסה לפתות משקיעים להפקיד אצלה מטבעות ולהרוויח מהעמלות כדי שהמשתמשים יוכלו להנות מנזילות. פרוטוקול  יוניסוואפ בעצם ממנף את המטבע שלו. כך מתאפשר לספק שירות כמעט זהה לבורסת פיאט מסורתית אבל עם יתרונות הביזור.

מטבע יוניסוואפ (Uniswap) UNI

איך קונים יוניסוואפ

ניתן לרכוש את מטבע יוניסוואפ בכל הבורסות המבוזרות כמו בינאנס וכמובן בבורסת יוניסוואפ עצמה. את הרכישה אפשר לעשות כנגד מטבעות קריפטו אחרים, בכסף פיאט או בכרטיס אשראי. יש לזכור כי לכל רכישה עמלה של כ 5%. עמלה זו נחשבת לגבוהה ובדרך כלל איננה מתאימי למשקיעים קטנים.

לפני הרכישה צריך לפתוח ארנק דיגיטלי של יוניסוואפ. 

ארנקי החומרה המומלצים הםTezor  או Ledger Nano X. הם המאובטחים ביותר בשוק הארנקים הקרים. ארנק קר איננו מחובר לאינטרנט ולכן המפתח שלו נחשב לבטוח ביותר.

הארנקים החמים המומלצים הם ארנק האתריום  Mtamaskשלו כמות המשתמשים הגדולה בעולם. כמו כן, ארנק WalletConnect האמין שנותן קוד המתחבר במהירות לפלטפורמת יוניסוואפ.

ככל שמשתמש מוסיף לרכוש מטבעות יוניסוואפ כך עולה הנזילות ועולה אחוז הרווחים מעמלות שהצטברו במאגר. כל עסקה שמתבצעת מזכה את מחזיק המטבע ברווח יחסי למה שהוסיפו למאגר שאר המשתתפים. היות והמטבע משתמש באתריום, העלויות שנדרשות ל"כריית מטבעות" הן גבוהות ביותר.

 

עתיד יוניסוואפ

בשנה האחרונה ידע מטבע יוניסוואפ תנודות בערכו. תחילה התרסק ב 33%, שזה שעור אדיר, בגלל נפילת מחיר הביטקוין. אולם עם התאוששות הביטקוין הושפעו כל מטבעות הקריפטו בהתאם. 

מחירו של יוניסוואפ עלה ביותר מ 20% כשבנק ידוע בבריטניה הציע ללקוחותיו חשיפה למטבע יוניסוואפ. התאפשר להחליף מטבעות אתריום רבים כנגד יוניסוואפ בלי לעבור תחילה דרך חילופי נכסי קריפטו מרכזיים. 

בהתבסס על תחזיות, יוניסוואפ צפוי לעלות באופן משמעותי בשנים הקרובות ולהיות השקעה מצוינת. 

 

מטבע יוניסוואפ הינו כוכב עולה ששואף להתברג בין עשרת המטבעות הנחשקים ביותר בעולם הקריפטו.