משכנתאות בישראל – כל מה שחשוב לדעת

אלא אם אתם ממש ברי מזל, גם הרגע הזה יגיע אל חייכם – הרגע בו תצעדו לעבר פקיד הבנק או יועץ המשכנתאות, ובפיכם בקשה לקבלת משכנתא. אם גם אתם מבולבלים מההלוואה הגדולה ביותר לה תזדקקו במהלך חייכם, בואו נעשה לכם קצת סדר בכל הבלגאן. להלן כל מה שצריך לדעת על משכנתאות בישראל.

מי זכאי לקחת משכנתא?
החלטתם כי הגיע הזמן להפסיק לחיות על חשבון ההורים או בדירה שכורה? מצוין. זה הזמן להתחיל לחשוב על לקיחת משכנתא – הלוואה הניתנת לכם על ידי הבנק ואשר בתמורתה ממושכן ביתכם עד לגמר החזרי ההלוואה, כאשר הצעד הראשון הוא בדיקת זכאותכם ללקיחתה. זכאות זו נקראת "אישור עקרוני למשכנתא". עבור קבלת זכאות למשכנתא, תצטרכו להציג הון עצמי (סכום הכסף אשר כרגע קיים ברשותכם), לצד עדויות למצבכם הפיננסי, לגובה המשכורת שלכם, למצב הכלכלי של המשפחה הגרעינית שלכם ועוד. לרוב, על מנת לקבל משכנתא, תדרשו להציג לפחות 30% הון עצמי, כשכמובן הדבר תלוי משמעותית בגובה השכר הכולל שלכם.

סוגי משכנתאות
משכנתאות בישראל יכולות להיפרע בשיטת לוח הסילוקין "קרן שווה", לפיה גובה הקרן החודשי אותה תחזירו שווה, והריבית משתנה (לפיכך משתנה גם הסכום הכולל) לעומת "לוח שפיצר", בו הסכום הכולל נשאר זהה (בהתאם לשינויי המדד, הריבית וכדומה) לאורך כל תקופת הפירעון. המשכנתא יכולה להיות קבועה, דולרית, צמודה למדד, משתנה ועוד. בכל הקשור לעולם המשכנתאות אין נכון – לא נכון, יש מתאים יותר ופחות. כל מקרה לגופו, וכאן נכנסים לתמונה יועצי המשכנתאות.

לקיחת משכנתא- כיצד זה מתבטא במספרים?
ניתן ואף רצוי לבדוק את יכולות ההחזר שלכם בעזרת מחשבון משכנתא שניתן למצוא באתרים שונים ברשת. בוא ניקח לדוגמא משכנתא בגובה 900 אלף ₪, המוחזרת לאורך 25 שנה בריבית הממוצעת בישראל נכון לתחילת שנת 2013 ולפי לוח "שפיצר". במקרה הזה, גובה ההחזר החודשי הממוצע יעמוד על 5012 ₪. עבור משכנתא של 700 אלף המשולמים במשך 20 שנה תשלמו "רק" 4327 ₪ בממוצע החודשי.

לקיחת משכנתא היא צעד משמעותי ביותר. נהגו בתבונה ותוכלו ליהנות מפירות ההשקעה . בהצלחה!

המאמר באדיבות finehome משכנתאות