דרור שטרום על איסור יצוא גז

 מה אומר דרור שטרום,  מומחה איסור יצוא גז הממונה לשעבר  על ההגבלים העסקיים במשק על הכלכלה  העכשווית בישראל?

עו"ד דרור שטרום הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים במשק אמר כי ללא ידע מובהק על עתודות הגז, אסור לישראל לייצא גז. שטרום הבהיר, כי ברגע שמדינת ישראל תבקש לנהל מו"מ על ייצוא עם גוף מונופולי היא עלולה להיתקל בבעיות חמורות שלא יותירו חופש בחירה. דרור שטרום, הגיב על הדיונים בדבר ייצוא הגז מישראל בצורה שלילית, הוא טען כי זו סטירה בפרצופה של ישראל הבסיס העובדתי לדבריו, הוא רעוע ביותר כי אם בלוויתן מאיימים לנטוש את הקידוח, צריך להבהיר את העובדה הקיימת שעל מנת לייצא יותר גז יש לחפור ולחפש מקורות גז נוספים.

 ניתן לייצא כמות  של 10% מכמות מחלה הולנדית

לפי דברי עו"ד דרור שטרום, שכיהן כממונה על ההגבלים העסקיים בארץ, ניתן יהיה לייצא כ-10% מכמות הגז בישראל ולא כדאי כי התכנית של וועדת צמח תאושר בממשלה. לפי דעתו של דרור שטרום, הנהנים האמתיים של מסקנות וועדת צמח הם לא הצרכנים או האזרחים , כי אם יזמי הגז ומשרד האוצר. זאת אחת ההכרעות הכלכליות החשובות ביותר, אפילו יותר מהגירעון הכלכלי והריבית. שטרום טען אף שיש סיכויים גדולים שנאבד את היתרון התחרותי אם וועדת צמח תצא לפועל. לשטרום, יש ידע רב בנושא, היות והוא היה מעורב ברפורמות השונות כמו למשל פיצול המונופול של בתי הזיקוק, הרפורמה בשוק ההון והכנסת המתחרים לחברת אגד באזורים שונים בארץ.

שטרום מתנגד בתוקף לוועדת צמח

שטרום התנגד לוועדת צמח בגלל  שלמדינה יש אפשרות להוריד את יוקר המחיה ובנושא הגז, למדינה יש אפשרות עוד יותר גדולה להוריד את יוקר המחיה שהפך להיות קשה לכל אזרח ממוצע בישראל. את העובדה הזאת, אומר שטרום, לא ציינו בוועדת צמח. יש כאן זהות אינטרסים בין היזם לבין המדינה ורק הזמן יוכיח כי הייצוא הזה לא יהיה לטובתנו. דרור שטרום נתן לדוגמא את המקרה הידוע באוסטרליה, שעקב עליית מחירי הגז היא איבדה יתרון תחרותי ומוצריה עלו והייצור הלך ופחת. מי שלוקח את כל כמות הגז בארץ, ומשנע את הכמות הזאת לשווקים זרים, ובארץ נשארה כמות זעומה בלבד של גז, עובדה זו, יכולה להעלות את המחירים בדיוק כשם שקרה באוסטרליה..